internetbiztonság

OTP CSALÁS

Félsz, hogy átvernek egy figyelmetlen pillanatodban és lenyúlják a pénzed?

Biztos neked is van olyan ismerősöd a környezetedben, akit megpróbáltak már bankos csalók átverni vagy sajnos sikerült is nekik.

Tudtad, hogy egy ilyen átverésnél átlagosan 250.000 Ft-ot vesztettek az áldozatok?

A cégeknél ez egy 0-val több. Mit kell tenned, hogy veled ez ne történjen meg?

Foglalj időpontot egy konzultációra és egyeztessünk, hogy te ne járj így!

otp csalás
otp csalás

Veszélyben a családi vagyon?

Manapság már nincs olyan, aki ne lenne adathalászat, OTP csalás, Facebook MarketPlace vagy valamilyen egyéb átverés áldozata.

Mindenkinek ott kering a e-mail címe vagy a jelszava a darkweben.

A kérdés, hogy hagyod magad kitenni ennek, a helyzetnek vagy kézbe veszed az irányítást?

Megtanítunk megvédeni...

  • a kamu banki ügyintézők ellen

  • a bankkártyalopások ellen

  • internetes bűnözőkkel szemben

  • dark weben található infók ellen

  • adathalász üzenetekkel szemben

  • social engineering módszerek ellen

  • átverő hivatkozásokkal szemben

  • a legújabb támadási formák ellen

De legfőképp

megtanítjuk megvédeni a pénzed az OTP csalások ellen!

otp csalás

OTP csalás - Átverések

January 03, 20254 min read

Bizonyára te is kaptál már valamilyen formában átverő üzeneteket. Legyen szó OTP csalásról, e-mailről, SMS-ről, üzenetről vagy akár telefonhívásról (banki alkalmazottnak álcázott személytől). Ha esetleg még nem és nem tudod miről van szó, mellékelek egy TikTok videót, hogyan szokták, csinálni. Itt biztonságos körülmények között:

https://www.tiktok.com/@riportergabi/video/7261902831421017371

A banki telefonos csalás, más néven “vishing” (voice phishing), egy olyan módszer, amelyben a csalók telefonhívások révén próbálják megszerezni az áldozatok személyes és pénzügyi adatait, és a bankszámlájukon található egyenleget. Ez a klasszikus OTP csalás.

Nagyon fontos, egy alapszabályt tisztázni: Ha valaki kéri a jelszavad, bejelentkezéseid (e-mail cím, felhasználónév), bankkártyaadataid, mindig legyen gyanús és ne add meg! Akár e-mailben, akár telefonon. Több mint valószínű, hogy átverésről van szó, mivel alap esetben, banki alkalmazottnak semmi köze az ilyen információhoz,  és nem fognak ilyen érzékeny adatokat* elkérni tőled (se hangalapú azonosítást, se jelszót, se semmi egyebet). Amit kérhetnek tőled, azok az általános információid (név, születési dátum, hely, esetleg a lakcím), de ezeket is csak bizonyos esetekben, nem ezzel indítják a beszélgetést.

*Az érzékeny adatok azok a minősített információk, amelyeket védeni kell, és amelyekhez külső felek nem férhetnek hozzá, hacsak külön engedélyt nem kaptak rá. Az adatok lehetnek fizikai vagy elektronikus formában, de a bizalmas adatokat mindkét esetben privát információnak vagy adatnak tekintik.
Forrás: itt

HA igazából megtörténik, hogy letiltják a tranzakciód egy általad indított utalás során és telefonhívásos hitelesítésre van szüksége a banknak (mert ugyebár történhet ilyen), akkor az illető bemutatkozik a te bankodtól, megmondhatja, hogy mikor milyen tranzakció történt mekkora összeggel, és elkéri a személyi igazolványod számát, vagy valamilyen egyéb hitelesítési formát, hogy valóban te akarsz-e utalni. Ha kételkedsz benne, hogy ő tényleg egy referens személy-e, egyszerűen csak kérj tőle egy korábbi tranzakciód pontos részleteit (ez a hitelesítési mód viszont bankonként eltérő lehet) vagy adj meg rossz adatokat, és egyből kiderül, hogy ő valóban lát-e valamit a rendszerben, vagy csak megpróbál átverni.

Ha a rossz adatokat elfogadja, akkor valami nincs rendben és könnyen lehet, hogy OTP csalásba botlottál.

Hozzáteszem valódi banki ügyintéző itt sem akar majd belépni a banki fiókodba, maximum blokkolják azt a tranzakciót. Innentől már banktól függ, hogy milyen lehetőségek vannak, (pl. az egyik ismerősömnek úgy igazolta magát adategyeztetés folyamán a banki ügyintéző, hogy a telefonos banki applikációba küldött egy értesítést a saját nevével, hogy valóban hitelesített banki ügyintézővel telefonál). Ez egyből “valid” hitelesítés, itt nem is kérdés, hogy valódi ügyletről van szó. Az OTP banknak már van ilyen funkciója.

Itt érhető el további információ róla: https://tudatos.it/hivas-kozben-ellenorizhetoek-a-telefonos-banki-csalasok/

Nem mindig hívnak fel téged telefonon ha letiltják a tranzakciód, ez banktól és országtól eltérhet.

Ha viszont mégis ilyen szituációba keveredsz, hogy felhívnak téged egy banktól (de nem vagy biztos benne, hogy ők ténylegesen a te bankodnál dolgozó személyek) akkor mindig az alábbiakat ellenőrizd:

  1. Győződj meg arról, hogy a banki ügyintéződ tudja-e “mit beszél”. Ha azt se tudja, hogy hívnak, mikor születtél vagy, vagy nem formálisan kommunikál akkor érdemes gyanakodva indítani a beszélgetést, vagy akár bontani a vonalat

  2. Ha tudja, hogy hívnak, de nem tudja melyik banknál vagy az ismét egy riasztó jel arra, hogy valami nem stimmel. A bank csak a saját ügyfeleit hívja fel. A nevedet bárhonnan megszerezheti a telefonszámoddal, főleg ha vállalkozó vagy, ha azt se tudja kit hív, több mint valószínű, hogy tőrbe akarnak csalni. A bank nem fog téged hívás közben átirányítgatni egy “másik bankhoz”

  3. Győződj meg róla, hogy a banki ügyintéző tudja-e, hogy banknál vagy-e. Alapesetben bemutatkozik és megmondja, hogy az XY banknál van egy számlád. Ilyenkor légy résen és érdemes igazoltatni a banki ügyintézőt, hogy tényleg ő az a személy akinek állítja magát (pl. az előbb említett telefonos banki applikáció példa szerint), de ugye ez bankonként eltérő metódus lehet. Ez azért fontos, mivel ha Magyarország legnépszerűbb bankjánál tárolod a pénzed majdnem 25% esélyük van a bűnözőknek beletrafálni abba a bizonyos bankba, ahol te is vagy. Szóval önmagában, hogy jó bankot említenek még nem jelent semmit, könnyen lehet csak szerencséjük volt

  4. Ha gyanús a hívás, megszakítod a vonalat és felhívod a bankodat a hivatalos számukon és megkérdezed, hogy megpróbálták-e veled felvenni a kapcsolatot

További jelek, hogy biztosan át akarnak verni és nem egy valódi telefonos banki ügyintézővel kommunikálsz:

  • Felszólít, hogy utald át a pénzed egy biztonságos bankszámlára, mert jelenleg veszéyben van a pénzed

  • Sürget, hogy azonnal meg kell tenned és

  • ijeszteget, ha nem teszed meg  akkor baj lesz és elveszted minden pénzed, ha a “bűnözők” gyorsabbak

  • Le akar töltetni valamilyen alkalmazást, ami nem a banki szoftver (távoli vezérlést általában)

Mindig az információ forrására van szükség. Nem mindegy, hogy te adod meg, hogy melyik banknál vagy, hogy a másik fél megtudja-e magától mondani. Mindig figyelj arra, hogy te ne oszd meg, mert a csalók abból játszdi könnyedséggel tudnak építkezni és egyre nehezebb lesz megkülönböztetned, hogy “igazi” dologról van-e szó, vagy csalásról. Ha még nem történt veled hasonló helyzet (vishing vagy egyéb átverés), akkor előre figyelmeztetlek – teljesen más döntéseket hoz az ember egy hirtelen “gyorsított” helyzetben, mint amikor a képernyő előtt nyugodtan át tudja gondolni a dolgokat.

További információ: https://tudatos.it/courses/bankkartyalopas-ellen-vedelem-internetbiztonsag

otp csalás
blog author image

Kristof

linktr.ee/tudatosit

Back to Blog
otp csalás

internetbiztonsági szakértő

Toth Kristof

IT rendszerüzemeltetőként, minden nap szembesültem valamilyen csalási formával cégeknél, legyen az OTP csalás, adathalász üzenet vagy egy vírusos csatolmány. Ezért is van lehetőség az egyszeri, díjmentes, konzultációra.

Milyen hasznod származik belőle?

Átfogó képet kaphatsz az internetes biztonságodról

Valós képet a legújabb csalási trendekről

Lehetőséget, hogy megvédd a pénzedet az internetes bűnözők elől

KINEK AJÁNLJUK

Egyszemélyes

Vállalkozóknak

pénzügyben dolgozóknak

social media munkásoknak

cégvezetőknek

Könyvelőknek

banki dolgozóknak

Brókereknek

coachoknak

tudatos személyeknek

Visszajelzések

Ügyfeleink véleménye

"Örömmel ajánlom..."

"Örömmel ajánlom az internetbiztonsági képzéseket mindenkinek, aki szeretné növelni az online biztonságát. A képzések jól felépítetettek, tartalmai..."

- Madari Gábor (Amorsa Marketing)

"Elégedett vagyok..."

"Iskolaigazgatóként, rengeteg mindenre kell figyelni a diákok védelme érdekében és ez alól az internetes biztonság sem lehet kivétel. A TudatosIT csapata..."

- Győri Angelika (Iskolaigazgató)

"Mondtak újat..."

"Eddig sem állt távol tőlem az IT és az internetbiztonság. Viszont az itt megszerzett részletes és naprakész információk segítségével most már sokkal jobban..."

- Majer Gábor (Cégvezető)

Nem vagy biztos benne, hogy ez neked szól? Nem gond.

Gyakran Ismételt Kérdések

Itt minden kérdésedre választ kapsz.

1. A konzultáció pénzbe kerül?

Nem, az első konzultáció nem kerül pénzbe.

2. Mennyi ideig tart egy konzultáció?

Az első konzultáció 15 percig tart.

3. Miről szól ez a konzultáció? Bármilyen kérdést feltehetek?

Természetesen internetbiztonsági kérdéssel kapcsolatban, mindenre igyekszünk válasszal szolgálni.

4. Mi van akkor, ha nem elég a 15 perc?

Ha 15 perc alatt nem sikerül problémát találnunk a megoldásra, akkor valami komplexebb dologról van szó, ami több időráfordítást igényel. Ez már költséggel járhat, de természetesen ezt előre egyeztetjük és csak az ajánlat elfogadás után tárgyalunk tovább.

5. Hol történik a konzultáció?

A konzultáció Teams-en keresztül történik.

6. Van lehetőség személyesen is találkozni?

Természetesen. Az időpontegyeztetést követően személyesen az irodánkban találsz minket: ul. Biskupa Kondého 4577/16 (Office Building Network melletti iroda).

7. Mikor érdemes igénybe venni a konzultációt?

Ha kérdéseid vannak egy esetleges támadással, adathalász üzenettel, vagy egy konkrét OTP csalással kapcsolatban.

8. Mikor nem érdemes igénybe venni a konzultációt?

Ha alapból mindent tudsz az internetbiztonság területén és ezt be akarod bizonyítani nekünk. :)

9. Lehetőség van több ingyenes konzultációra is?

Sajnos nem. Az első 15 perces konzultáció ingyenes, a többi már díjköteles.

10. Mi történik a többi konzultáción?

Ez egyedileg változó. Az ügyfél igényeitől függően felmérjük, milyen segítségre van szükség, és azt mi hogyan tudjuk a legegyszerűbben eljuttatni feléjük.

11. Mennyibe kerül a második konzultáció?

Ez egyedi igények függvénye. Nem mindegy, hogy egy OTP csalást kell visszaállítanunk, vagy egy Facebook feltörést orvosolni.

12. Látom külföldi cég vagytok. Tudok fizetni forintban?

Igen, lehetőség van forintban és euróban is fizetni.

13. Tudtok céges számlát kiállítani?

Igen, de a számla külföldi (szlovák) lesz.

14. Mi van akkor, ha nem leszek elégedett a tanácsadással?

Mivel pénzügyi tranzakció nem történt, sajnálattal elbúcsúzunk egymástól.

15. Jár pénzvisszatérítés?

Amennyiben egy előre leegyezett ajánlat alapján a második konzultációnkat tartjuk és nem vagy elégedett a további szolgáltatásokkal, akkor lehetőséged van a konzultáció végén visszakérni a pénzed.

Készen állsz bebiztosítani az internetbiztonságod?

Akár OTP csalásról, akár más átverésről legyen szó

Foglalj időpontot és vértezd fel magad megfelelő tudással, hogy ne verjenek át az online térben.

Image

Innováció

Legújabb technológiák

Image

Bizalmas hozzállás

Szigorú titoktartás

Excellence

Professzionalitás

Szakmai megbízhatóság

KÖVESS MINKET

KAPCSOLATFELVÉTEL

JOGI MASZLAG

Copyright 2025. ITology s.r.o (TudatosIT). Minden jog fenntartva.